016008C-7N5XJRW RF Inductor by Coilcraft
The 016008C-7N5XJRW from Coilcraft is a RF Inductor with Inductance 0.0075 uH, DC Resistance 320 mOhms, DC Current 100 to 260 mA, Self Resonant Frequency 8.2 GHz, Operating Temperature -40 to 125 Degree C. Tags: Ceramic Inductor, Chip Inductor, Wire Wound Inductor. More details for 016008C-7N5XJRW can be seen below.
Product Details
- Part Number: 016008C-7N5XJRW
- Manufacturer: Coilcraft
- Description: 7.5 nH, Ceramic Wire Wound Chip Inductor with 8.2 GHz (SRF)
General Parameters
- Applications: 5G, LTE, IoT, Cell Phones, Wearable Devices
- Inductance: 0.0075 uH
- DC Resistance: 320 mOhms
- DC Current: 100 to 260 mA
- Self Resonant Frequency: 8.2 GHz
- Mounting: Surface Mount
- Length: 0.47 mm
- Width: 0.28 mm
- Thickness: 0.35 mm
- RoHS: Yes
- Size inches: 0.0185 x 0.011 x 0.0138 Inches
- Size mm: 0.47 x 0.28 x 0.35 mm
- Type: Ceramic Inductor, Chip Inductor, Wire Wound Inductor
- Operating Temperature: -40 to 125 Degree C
- Quality Factor: 28 to 43
- Storage Temperature: -40 to 140 Degree C
- Tolerance: ±5%