IB800012000P300S RF & Microwave Isolator by Smiths Interconnect
The IB800012000P300S from Smiths Interconnect is an RF Isolator that operates in the X-Band from 8 to 12 GHz. It provides more than 20 dB of isolation and has an insertion loss of less than 0.35 dB. This 50-ohm isolator can handle an average input power of 80 W, a peak input power of 300 W, and a reverse power of up to 30 W. It is available in a rugged module with SMA connectors and is designed for use in solid-state power amplifiers (SSPAs) used in AESA radar, ground-based air surveillance radars, shipboard defense, and airborne fire control applications. The isolator has an operating temperature range from -55 to +95°C and is U.S. ITAR compliant.
Product Details
  • Part Number: IB800012000P300S
  • Manufacturer: Smiths Interconnect
  • Description: 80 W Rugged RF Isolator from 8 to 12 GHz for Military Applications
General Parameters
  • Type: Coaxial Isolator
  • Configuration: Single Junction
  • Frequency: 8 to 12 GHz
  • Average Power Forward: 80 W
  • Average Power Reverse: 30 W
  • Peak Power Forward: 300 W
  • Insertion Loss: 0.35 dB
  • Isolation: 20 dB
  • Grade: Military
  • Impedance: 50 Ohms